а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранина

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14256
Обично во состав на, од, в ранина.
Англиски: morning
Употреба: Архаизам
Примери:
Станала баба в раниње (во зора).
(разг.) Од ранина до доцнина (од рано наутро до доцна навечер).
Изведенки
раниње ср.
арх.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК