а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раница

раницата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10971
1. Специјална торба за храна и др.
Англиски: backpack Германски: Ranzen Албански: çantë shpine
Примери:
Со раницата на грб
Војничка раница.
2. рана
Англиски: wound Албански: plagë
Употреба: Деминутив
Примери:
Најпрвин му се појавија ситни раници на челото.
Изрази
(разг.) Празна раница не варди граница - гладен војник не чува граница.
Изведенки
раничка ср.
мн. ранички
(дем.) рана
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК