а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рани

ранат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7414
1. Станува рано изутрина.
Англиски: get up early Албански: zgjohem herët
Примери:
Кој рано рани, две среќи граби.
Рано ранила Петкана.
2. (се рани) се храни
Англиски: feed Албански: ushqehem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК