а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рани

ранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14419
1. Нанесе некому рана.
Англиски: wound Албански: plagos
Примери:
Го раниле во ногата.
2. Причини некому душевна болка, страдање.
Англиски: suffer Албански: lëndoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа вест ми го рани срцето.
3. (се рани) Нанесе себеси рана.
Англиски: wound Албански: lëndoj, plagos
Примери:
Никој не му е крив, сам се рани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК