а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранлив

ранливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 9982
1. Кој може лесно да се рани.
Англиски: vulnerable
Примери:
ранлива природа
ранлива психа
2. Кој има рани на себе.
Англиски: wounded
Примери:
ранлива снага