а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранлив

ранливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 9887
1. Кој може лесно да се рани.
Англиски: tender
Примери:
Ранлива природа.
Ранлива психа.
2. Кој има рани на себе.
Англиски: sick
Примери:
Ранлива снага.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК