а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ран

Вид збор: Придавка
Ранг: 3102
1. Кој претставува почеток на некое време; кој претставува почеток на некој процес, прв степен на развитокот на нешто.
Англиски: early
Примери:
Во рана пролет.
Во рана младост.
Рано детство.
Ран романтизам.
2. Кој се јавува или узрева пред другите, прв.
Англиски: first
Примери:
Рани петли.
Рана пченица.
Ран зеленчук.
3. Кој настанува пред време.
Англиски: early
Примери:
Рана смрт.
Рано породување.
Изрази
(посл.) Рано пиле рано пее.
(посл.) Кој рано рани две среќи граби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК