а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расквака

(се) расквакаат
Вид збор: Глагол, свршен
За жаба - почне многу да квака.
Англиски: croak
Примери:
Ќе врне, се расквакале жабиве.