а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскинува

(се) раскинуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8033
(се) раскине
Англиски: terminate
Примери:
Се раскинуваат сите постоечки договори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК