а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклопи

расклопат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24940
1. Раздели нешто на составни делови.
Англиски: dismantle Албански: çmontoj
Примери:
Можеше да ја расклопи целата машина.
2. Обично за книга - отвори.
Англиски: open Албански: hap, çel
Примери:
Ја расклопи книгата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК