а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопа

раскопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21336
1. Обработи земја.
Албански: punoj tokën
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја раскопавме и ја насадивме бавчата.
2. Со копање разрие.
Англиски: dig out Албански: gërmoj
Примери:
Ги раскопаа сите улици.
3. Изврши раскопки во земјата за да се изнајде нешто, обично останки од постарата култура.
Англиски: dig out Албански: gërmoj
Примери:
Ги раскопаа урнатините на стариот град.