а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскости

раскостат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29443
1. За тело на човек или животно - растави на составни делови.
Англиски: dissect Албански: prish, çaj, coptoj
Примери:
Го раскости детето од ќотек.
2. Премори од многу работа, скине.
Англиски: exhaust Албански: prish, rraskapit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го раскостија сиромавиот.
3. (се раскости) Се растави на составните делови.
Албански: prish, coptoj
Примери:
Се раскости кога падна.
За една година ќе се раскости телото во гробот.
4. Премори се од многу работа, се скине.
Англиски: exhaust Албански: prish, rraskapit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Да заврши еднаш, се раскостив веќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК