а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрека

(се) раскрекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36026
1. За жаба - почне многу да крека.
Англиски: croak Албански: krekos
Употреба: Зоологија
Примери:
Сма се раскрекале жабиве.
2. Почне многу да зборува, да зборува на висок глас.
Англиски: croak Албански: krekos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што се раскрекале децана?