а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрши

раскршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22915
1. Скрши, разбие на два или повеќе делови.
Англиски: shatter Албански: thyej
Примери:
Го раскршил царот лебот.
2. За снага, раце и нозе - раздвижи, размрда.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Раскрши ја малку снагата.
3. (се раскрши) Се скрши, се разбие на делови.
Англиски: break Албански: thyej
Примери:
Се раскршил лебот во торбата.
4. (се раскрши) се раздвижи, се размрда
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
И јас малку да се раскршам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК