а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расолник

мн. расолници
Вид збор: Именка, машки род
Пита со кисела зелка.
Англиски: pie Албански: pite me lakër turshi
Употреба: Гастрономија
Примери:
За пост се јаде расолник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК