а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распален

распалени
Вид збор: Придавка
Ранг: 16265
1. За оган - разгорен, распламтен.
Англиски: inflamed
Примери:
распален оган, распалени дрва
2. Расположен загреан, со голема заинтересираност.
Англиски: warmed up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие водеа распалена дискусија.
распалена вдовица