а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распасе

(се) распасат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да пасе.
Англиски: graze
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се распасе коњот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК