а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распее

распеат; распеј, распејте; распеав, распеаја; распеал; распеан; распеев, распееја; распеел; распеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17443
1. Направи некој да почне многу да пее.
Англиски: sing Албански: këndon shumë
Примери:
Тој да дојде само, ќе ги распее веднаш.
2. Со вежбање направи добро да звучи.
Англиски: sing Албански: bën të këndoj
Употреба: Музика и танц
Примери:
Го распеа гласот.
3. (се распее) Почне многу да пее, занесе се во пеење.
Англиски: sing Албански: këndoj me zell
Примери:
Се распеал славејот.
4. (се распее) Почне да пее слободно, без тешкотии.
Англиски: sing Албански: këndoj lirshëm
Употреба: Музика и танц
Примери:
Се распеа веќе и новиот тенор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК