а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распекмези

распекмезат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53643
1. разгали, распушти
Употреба: Разговорно
Примери:
Родителите го распекмезиле.
Ги распекмезија децата.
2. (се распекмези) се разгали, се распушти
Примери:
Девојката се распекмези, не се трпи.
Изведенки
1. распекмезува несв.
(се) распекмезуваат
2. распекмезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК