а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распенави

распенават
Вид збор: Глагол, свршен
1. распени
Англиски: foam
2. (се распенави) се распени
Англиски: foam
Изведенки
распенавува несв.
(се) распенавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК