а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распердаши

распердашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. удри, лупне
Англиски: hit Албански: godas, mshoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога го распердаши, ги виде ѕвездите.
2. (се распердаши) Почне да удира.
Англиски: hit Албански: fillon të godas
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК