а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распита

(се) распитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24720
1. распраша
Англиски: ask Албански: pyes përqark
Примери:
Распитај ја зошто дошла.
2. За сведоци, обвинети - постави прашања заради изјаснување на нешто.
Англиски: interrogate Албански: marr në pyetje
Употреба: Правда
Примери:
Сега ќе ги распитаат сведоците.
3. (се распита) се распраша
Англиски: ask Албански: pyes përqark
Примери:
Ќе се распиташ и ќе најдеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК