а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распитува

(се) распитуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49791
1. распрашува
Англиски: inquire Албански: pyes
2. сослушува
Англиски: interrogate Албански: marr në pyetje
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК