а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплеска

расплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Плеска, удира по нешто за да стане пошироко, потенко.
Англиски: flatten Албански: dystoj, rrah, shtyp
Примери:
Расплескај го убаво лебот.
2. (се расплеска) Стане сплескан.
Англиски: flatten Албански: i shtypur, i rrahur
Примери:
Се расплеска тестото.
3. (се расплеска) Почне многу да плеска.
Англиски: applaud Албански: duartrokis shumë
Примери:
Што сте се расплескале вие таму?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК