а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расплет

мн. расплети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13246
1. Размрсување на нешто; книжевна епизода на литературно дело.
Англиски: resolution Албански: zgjidhje, epilog
Употреба: Литература
Примери:
трагичен расплет
расплетот на драмата
2. Расчистување, размрсување на нешто.
Англиски: resolution Албански: epilog, zgjidhje
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се очекуваше расплетот од целата необична ситуација.