а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

располага

располагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3494
1. Има, поседува, владее нешто; држи нешто во своја власт, користи по своја волја.
Англиски: dispose Албански: disponoj
Примери:
Тој не располага со пари.
Кој располага со средствата?
Никој не може да располага со мојот живот.
2. Живее богато.
Англиски: possess Албански: posedoj, zotëroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Што сум јас спрема него, тој располага.