а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрати

распратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27383
1. Прати на разни места.
Англиски: send Албански: dërgoj, çoj
Примери:
Брзо ги распрати сите картички.
2. Прати без остаток.
Англиски: send Албански: dërgoj
Примери:
Ги распрати своите луѓе на терен.