а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распрета

распретаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18431
1. Разгрне, отстрани пепел од жар.
Албански: përpush
Примери:
Распретај го огнот.
2. разгрне, ослободи
Албански: çliroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги распретавме народните сили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК