а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распријатели

распријателат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скара пријатели.
Албански: prish miqësinë
Употреба: Ретко
2. (се распријатели) Престане да биде пријател.
Албански: prish miqësinë
Употреба: Ретко