а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растави

(се) растават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32099
1. (се) раздели
Англиски: separate Албански: ndaj
2. (за тело) се раскости
Албански: lë pa eshtra
Употреба: Народна поезија
Примери:
Црната коса и порусела, / рудата става се раставила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК