а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растроен

растроениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32601
1. (За ред, строј) - расипан, не е во ред.
Англиски: disorderly
Примери:
Растроени редици.
2. Што го загубил природниот од.
Англиски: out of order
Примери:
Растроени планови.
3. Приведен во ненормална, болна состојба.
Англиски: sick
Примери:
Растроен желудник.
Душевно растроен.
4. (За музички инструмент) - со расипан тон.
Англиски: out of tune
Употреба: Музика и танц
Примери:
Растроено пијано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК