а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раступа

(се) раступаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне силно да лупа, удира, тропа.
Англиски: drum Албански: trokas fort
Примери:
Што сте се раступале толку, не гледате дека спијат луѓето?
Тапаните се раступале.
2. (за срце) Почне силно да чука.
Англиски: palpitate Албански: rreh fort, shpejt
Примери:
Ама ми се раступало срцево.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК