а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раст

мн. растови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4262
1. става, бој
Англиски: height Албански: shtat, rritë
Примери:
Висок, среден, мал раст
2. растеж
Англиски: growth Албански: rritje
3. даб
Латински: Quercus Англиски: oak Албански: lis
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК