а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расход

мн. расходи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18517
Парични давачки или други средства потрошени за различни движни и недвижни добра.
Англиски: expenditure Албански: shpenzim, harxhim
Употреба: Економија
Примери:
лични расходи
канцелариски расходи
Покрие расходи.