а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцрта

(се) расцртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне многу да црта.
Англиски: draw
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Си се расцртал нешто.