а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчетка

расчеткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со четкање расчешла, среди, исчетка коса и сл.
Англиски: brush
Примери:
Косата ѝ беше многу мрсна, па затоа ја расчетка со густа четка.
Тој ги расчетка ресите на тепихот.
Изведенки
1. расчеткува несв.
расчеткуваат
2. расчеткување ср.
глаг. им.