а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчет

расчети
Вид збор: Именка, машки род
сметка
Англиски: bill Албански: afishe, faturë
Употреба: Архаизам , Економија , Книжевен збор
Примери:
Се излажаа во расчетот.