а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчешла

расчешлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47176
1. За коса, волна - чешла.
Англиски: comb Албански: kreh
Примери:
Да расчешлам коси, мајко ле.
2. (се расчешла) Отвори коса со чешлање.
Албански: kreh