а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рахитичен

рахитична
Вид збор: Придавка
Ранг: 45098
1. Кој се однесува на рахитис.
Англиски: rickety
Употреба: Медицина
2. слаб, неразвиен, овенат
Англиски: weak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Рахитично дете.