а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рационира

рационираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Воведе, воведува ограничување на купувањето на определени производи.
Англиски: ration
Употреба: Економија
Примери:
Рационирање на бензинот.
Рационирање на животни намирници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК