а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рачешки

рачешкиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на рак.
Англиски: crab
Примери:
рачешки очи
рачешки нозе
2. Што се прави од рак.
Англиски: crab
Примери:
рачешка чорба
рачешки специјалитети
3. Што не напредува, оди наназад.
Англиски: crab
Употреба: Преносно значење
Примери:
рачешка брзина
рачешка постапка