а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раче

мн. рачиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4205
1. рака
Англиски: hand Албански: dorëz
Употреба: Деминутив
Примери:
Ме фати со рачињата.
2. рак
Англиски: crab Албански: gaforre
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
Раче осмокраче.