а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рашетар

мн. рашетари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што многу шета, безделничи со шетање.
Англиски: tramp
Примери:
Јас сум рашетар, но Њујорк е преголем залак за мене.
Изведенки
рашетарка ж.
мн. рашетарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи