а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раширување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33563
(се) раширува
Англиски: spreading Албански: përhapje, zgjërim
Примери:
Раширувањето на епидемијата не можеше да се спречи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК