а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рашка

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51060
1. Вид крушка со средна големина.
Англиски: pear Албански: lloj dardhe
Употреба: Ботаника
2. парче
Англиски: piece Албански: copë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Една рашка месо.