а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раштима

раштимаат; раштимал
Вид збор: Глагол, свршен
1. За музички инструмент - растрои, разгласи.
Англиски: detune
Употреба: Музика и танц
Примери:
Ми го раштима пијаното.
2. Наруши односи, меѓусебно разбирање и сл.
Англиски: detune
Употреба: Преносно значење
Примери:
Новите настани ги раштимаа односите меѓу соседите.
3. (се раштима) За музички инструмент - се растрои, се разгласи.
Примери:
Пијаното се раштима.
4. (се раштима) Се нарушат односи, меѓусебно разбирање и сл.
Англиски: detune
Употреба: Музика и танц , Преносно значење
Примери:
Се раштимаа добрососедските односи.