а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раштрака

(се) раштракаат; раштракал; раштракан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43188
Почне да штрака.
Англиски: clatter
Примери:
Ама сте се раштракале со ножиците.
Се раштракале пушки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК