а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раштрка

раштркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27908
1. распрсне
Англиски: scatter Албански: shpërndaj, përhap
Примери:
Ги раштрка децата.
2. (се раштрка) се распрсне
Англиски: scatter Албански: përhapet, shpërndahet
Примери:
Се раштркавме и никако да се собереме.