а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раѓање

(едн.) раѓањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1185
1. Доаѓа на свет, се раѓа.
Англиски: birth Албански: lindje
Употреба: Медицина
Примери:
На третиот ден по неговото раѓање.
Предвремено раѓање.
2. се појавува
Англиски: rise Албански: lind
Употреба: Преносно значење
Примери:
Раѓање на сонцето.