а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рајатин

Види и: раја (ж.)
мн. рајати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28136
Покорен христијанин во Отоманската Империја, поданик.
Англиски: subject
Употреба: Историја
Примери:
Дал чуете Турци и рајати?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК